Gromiec, ul. Traugutta, 32-590 Libiąż

obraz-matka-boska-rozancowa-gromiec

„Muzyczne echa Bożego Narodzenia w parafii w Gromcu”

Każda rodzina chrześcijańska, każdy człowiek obchodzi Święta Bożego Narodzenia na swój sposób. Jedni widzą w nich okazję do rodzinnej integracji i spotkań z najbliższymi, są i tacy, i jest ich coraz więcej, dla których jest to czas zwiększonych wydatków na prezenty, ale wydaje się, że dla większości z nas Święta Bożego Narodzenia są doniosłą uroczystością religijną. To właśnie podczas tych Świąt przeżywamy jedną z największych tajemnic Bożych. Bóg posyła do nas swojego Syna. Jezus staje się jednym z nas – rodzi się z matki, oddycha, je, pije, odczuwa radość i smutek, z tą tylko różnicą, że prócz tego, że jest człowiekiem, jest również Bogiem. To wielka tajemnica i trzeba wielkiej wiary aby umieć ją przyjąć.

Wspaniałą formą opowiadania o Bożym Narodzeniu jest śpiewanie kolęd, których zwyczaj sięga aż do czasów średniowiecznych . Niezależnie od tego, gdzie i przez kogo śpiewane są kolędy – w pięknym kościele podczas Pasterki, przez małych kolędników przed drzwiami mieszkania, czy z rodziną i przyjaciółmi w domowym zaciszu , czy wreszcie na specjalnym koncercie – te proste melodie doskonale oddają nastrój Świąt i pozwalają tak „po ludzku” przeżywać Tajemnicę Bożego Narodzenia.

Muzyka zawsze była nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia uroczystości. Muzyka związana z Bożym Narodzeniem jest idealnie nastrojowa.

Tej nastrojowości i radości kolędowania mogliśmy się poddać na specjalnych koncertach organizowanych w parafii w Gromcu:

  • Tuż przed świętami 22 grudnia 2018r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gromcu odbyła się Szkolna Wigilia Bożego Narodzenia, podczas której Chór Wiolinki pod przewodnictwem Jolanty Szczerbowskiej zagrał koncert kolęd i pastorałek. Wraz z całą społecznością szkolną- uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi z opłatkiem w dłoniach i kolędą na ustach zainaugurowano Święta Bożego Narodzenia.
  • Tuż po Nowym Roku, 7 stycznia 2018 r. w kościele, schola parafialna „Vox Coelestis” zagrała koncert pt. „Z kolędą przez wieki…” Przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych i dętych usłyszeliśmy kilka pięknie opracowanych starych kolęd. Organista – dyrygent Krystian Łysak tym koncertem pożegnał się z naszą parafią…
  • Kolejne muzyczne echo, to koncert Wielkiej Orkiestry Młodego Muzyka z Oświęcimia. W niedzielę 21 stycznia 2018 r. rzeczona orkiestra oprawiała swą muzyką mszę świętą, a po niej zagrała świetny koncert. Oprócz kolęd, pastorałek usłyszeliśmy utwory muzyki klasycznej oraz szlagiery muzyki filmowej. Brawurowe wykonanie utworów zostało nagrodzone gromkimi brawami. Na prośbę księdza proboszcza, orkiestra na bis zagrała „Marsza Radetzkiego” Johanna Straussa ojca. Dziękujemy „młodemu muzykowi”- dyrygentowi Przemysławowi Drabczykowi, ale również całej orkiestrze, zwłaszcza naszym parafianom: flecistce Martynie Palce, oboistce Karolinie Węgrzyn oraz waltorniście Bartoszowi Palce, za cudowne wrażenia artystyczne, których nam dostarczyli.
  • Ostatnim podrygiem gromieckiego kolędowania był Opłatek zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Gromcaneczki”. W sobotnie popołudnie 27 stycznia 2018 r. w pięknie udekorowanej sali w Domu Ludowym zebrali się mieszkańcy wioski, przedstawiciele władz, zaproszeni goście oraz uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gromcu wraz z rodzicami i nauczycielami. Uroczyste i doniosłe hymny kolędowe, rzewne kołysanki, żywiołowe i wesołe pastorałki oraz nowoczesne piosenki świąteczne to repertuar głównego wykonawcy jakim był Chór Wiolinki pod dyrekcją Jolanty Szczerbowskiej. Partie solowe zaśpiewali i zagrali: Amelia Guja, Karina Mąsior, Asia Mańka, Oliwia Wąs, Emanuel Kobyłczyk, Misia Pulvirenti, fleciści z klasy III.

Po występie szkoły na scenę wkroczyły młode „Gromcaneczki”, przebrane za pastuszków, które przy akompaniamencie akordeonu wykonały kilka wesołych pastorałek.

Na zakończenie wszyscy zebrani zaśpiewali jedną z najstarszych polskich kolęd „Bóg się rodzi”.

Parafialne koncerty kolędowe dostarczyły wszystkim wielu muzycznych wzruszeń, pozwoliły w rodzinno-parafialnej atmosferze odczuć głębię doznań religijnych. Podczas kolędowania w każdym wrażliwym sercu Bóg rodził się ponownie.